Trawa ozdobna wysoka – niezbędny element naturalnego i stylowego ogrodu

Trawa ozdobna wysoka - niezbędny element naturalnego i stylowego ogrodu

Trawa ozdobna wysoka – naturalna ozdoba ogrodu

Trawy ozdobne wysokie to niezwykle efektowne, wieloletnie rośliny zielne, które dodają ogrodowi niepowtarzalnego, naturalnego uroku. Doskonale sprawdzają się jako główny element dekoracyjny rabat, klombów czy ogrodów naturalistycznych, nadając przestrzeni lekkości i niewymuszonego charakteru. Ich majestatyczny wygląd, wielobarwne kwiaty i liście kusząco poruszane wiatrem wprowadzają do kompozycji roślinnych niezwykły dynamizm i elegancję.

Rodzaje traw ozdobnych wysokich

Rośliny te cechują się dużym zróżnicowaniem. Różnią się między sobą wysokością, kolorem, kształtem i fakturą liści oraz kwiatostanów. Wśród najczęściej spotykanych traw ozdobnych wysokich wyróżnić można dwie główne grupy: trawy krzewiaste oraz źdźbłowe.

Trawy ozdobne krzewiaste

Trawy krzewiaste, zwane również trawami bambusowatymi, jak sama nazwa wskazuje, tworzą rozłożyste, gęste krzewy. Do tej kategorii zaliczyć można między innymi efektowny miskant chiński, zwany popularnie "trzciną ozdobną", który bywa wykorzystywany również w aranżacjach wnętrz. Jego długie, wiecznie zielone źdźbła mogą osiągnąć nawet 3 metry wysokości, a w okresie kwitnienia udekorowane zostają delikatnymi, fiołkowymi kwiatostanami. Innym reprezentantem tej grupy jest mniejszy, kępiasto rosnący trzcinnik ostrokwiatowy, którego ozdobą są charakterystyczne, puńczowate kłosy.

Trawy ozdobne źdźbłowe

Drugi typ traw ozdobnych wysokich stanowią trawy źdźbłowe, zwane też trawami wiecznie zielonymi lub trawami wiechowatymi. Są one zazwyczaj nieco niższe od traw krzewiastych, ale za to tworzą bardziej zwarte kępy o bogatej feerii barw. Wśród nich wyróżnia się rajgras ozdobny, znany ze swoich różnokolorowych liści – od zielonych po czerwonawe, a także żytkowiec sitnicowaty, imponujący zwartymi wiechami złotawych kwiatostanów na wysokich, sztywnych łodygach.

Trawa ozdobna wysoka - niezbędny element naturalnego i stylowego ogrodu

Zastosowanie traw ozdobnych wysokich w ogrodzie

Trawy ozdobne wysokie znakomicie nadają się do tworzenia różnorodnych aranżacji ogrodowych. Mogą stanowić samodzielną dekorację lub doskonale komponować się z innymi roślinami, tworząc niezwykle efektowne kompozycje.

Więcej  Polski kod kreskowy – klucz do efektywności w handlu i logistyce

Rabaty i klomby

  • Wysoka trawa ozdobna posadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach stanowi doskonały akcent i punkt kulminacyjny rabaty czy klombu.
  • Dobrze komponuje się z bylinami o ozdobnych liściach i kwiatach, takimi jak rudbekie, żółtlice czy ostrożenie.
  • Należy jednak unikać sadzenia traw tuż przy niskorosnących roślinach okrywowych, gdyż mogą je całkowicie przysłonić.
  • Przepiękne zestawienia tworzą np. trzcinnik ostrokwiatowy z jeżówkami lub miskant chiński z rudbekiami.

Ogrody naturalistyczne

Trawy ozdobne wysokie wprost idealnie nadają się do tworzenia ogrodów naturalistycznych. Ich swobodny, dzikorosnący wygląd w połączeniu z falującymi ruchami na wietrze pozwala uzyskać pożądany efekt ogrodu będącego integralną częścią otaczającej przyrody. W tego typu aranżacjach powinno się sadzić trawy w grupach i stosować gatunki zarówno wysokie, jak i niższe w celu uzyskania dynamicznego, acz uporządkowanego efektu. Dodatkowo trawy ozdobne są roślinami niezwykle wytrzymałymi, nie wymagającymi zbyt wiele pracy i doskonale dostosowującymi się do naturalnych warunków glebowych i klimatycznych.

Pielęgnacja traw ozdobnych wysokich

Trawa ozdobna wysoka - niezbędny element naturalnego i stylowego ogrodu

Mimo że trawy ozdobne wysokie są roślinami stosunkowo łatwymi w uprawie, to wymagają jednak przestrzegania kilku zasad prawidłowej pielęgnacji, aby móc w pełni cieszyć się ich dekoracyjnym wyglądem.

Sadzenie i przesadzanie

  1. Najlepszym terminem na sadzenie traw ozdobnych jest wczesna wiosna lub późna jesień.
  2. Preferują one gleby żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne, ale dobrze znoszą również suszę glebową.
  3. Sadzonki należy posadzić na głębokość kilku centymetrów, zagęszczając podłoże dookoła nich. Zaleca się pozostawienie odstępów od 30 do 60 cm między roślinami.
  4. Co kilka lat starsze kępy traw wymagają przesadzenia, dzielenia i odświeżenia gleby wokół nich.

Cięcie i uporządkowanie na wiosnę

Dla zachowania estetycznego wyglądu niezbędne jest wiosenne przycinanie traw ozdobnych wysokich. Zabieg ten należy przeprowadzić tuż przed rozpoczęciem wegetacji, usuwając przy tym przemarznięte części naziemne sprzed okresu zimowego. Jest to konieczne, aby umożliwić wyrośnięcie nowym, ozdobnym pędom i zachować ładny pokrój rośliny. Cięcie najlepiej wykonać za pomocą sekatora ogrodowego lub nawet kosy spalinowej, pozostawiając około 10 cm wysokości kęp.

Więcej  Eveline Celebrities Puder: Sprawdź, jak Cieszą się Gwiazdy!

Najczęstsze problemy w uprawie traw ozdobnych wysokich

Chociaż trawy ozdobne wysokie są względnie odporne na choroby i szkodniki, w niektórych sytuacjach możemy się z nimi spotkać. Najważniejsze z nich to:

Trawa ozdobna wysoka - niezbędny element naturalnego i stylowego ogrodu

Szkodniki

  • Miseczniki – drobne owady minujące i przerżnające liście, pozostawiają charakterystyczne prążki na blaszce liściowej.
  • Larwy zwójek – żerują na liściach i źdźbłach pozostawiając jasne przeżarcia.
  • Przędziorki – osłabiają rośliny wysysając z nich soki.

W przypadku masowego pojawu tych szkodników należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania danych organizmów.

Choroby

  • Rdza źdźbłowa – przebarwienia i zgrubnięcia na źdźbłach i liściach.
  • Czarna plamistość – na liściach pojawiają się ciemne plamy, a następnie brunatnieją i zamierają.
  • Fuzarioza – żółknięcie i zamieranie liści oraz więdnięcie całych źdźbeł.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom grzybiczym jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności i zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza wokół roślin. W przypadku wystąpienia objawów potrzebne może być zastosowanie odpowiednich fungicydów.

Podsumowanie

Trawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *